PODSUMOWANIE PRACY WYDZIAŁU SIATKÓWKI PLAŻOWEJ SZPS W 2017 r.

Za nami kolejny sezon rozgrywek w siatkówce plażowej. Szczególną popularnością cieszyły się rozgrywki seniorów amatorów. W naszym województwie zorganizowane dwa ważne turnieje seniorskie tj, Finał Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn, a także Finał Mistrzostw Polski Oldboyów i Oldboyek. W kategoriach młodzieżowych zorganizowaliśmy ½ Finału MP Juniorek w Katowicach i Juniorów w Raciborzu oraz Finał MP Juniorek w Częstochowie. Możemy się pochwalić jednym medalem w Finale OOM Młodzieży gdzie para Ciesielska/Cholewa sięgnęły po srebrny medal.

ROZGRYWKI MŁODZIEŻOWE CHŁOPCÓW

W sezonie 2017 w młodzieżowych rozgrywkach chłopców o Mistrzostwo Śląska udział brało

łącznie 97 par w trzech kategoriach.

I tak:

Do rozgrywek o Mistrzostwo Śląska Młodzików zgłosiło się 39 par.

Do rozgrywek o mistrzostwo Śląska kadetów zgłosiło się 37 par.

Do rozgrywek o mistrzostwo Śląska Juniorów zgłosiło się 21par.

W rozgrywkach młodzików i kadetów rozegrano turnieje półfinałowe z których wyłoniono 11par do turnieju finałowego ,który był rozgrywany na 12 par. Gospodarze finałów mieli możliwość zgłoszenie swojej pary jako dzika karta z R12 i z niej skorzystali.

W rozgrywkach juniorów z uwagi na małą ilość zgłoszonych zespołów rozegrano dwudniowy

turniej finałowy. W każdej kategorii 4 najlepsze pary uzyskały awans do półfinału Mistrzostw Polski.

Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach była następująca:

Wśród Młodzików :

Miejsce 1- Dawid Rak/Szymon Janus ANBUD MKS Będzin

Miejsce 2-Krzysztof Sikora/Michał Pawłuszkiewicz WINNER Czechowice Dziedzice

Miejsce3-Jakub Pośpiech/Marcel Pośpiech EXACT Systems Norwid Cz-wa

Miejsce4-Kacper Hajder/Szymon Łaciok Górnik Radlin

Wśród Kadetów:

Miejsce 1-Benamin Konieczny/Jakub Bugajski Górnik Radlin

Miejsce 2- Jakub Kasprzyk/ Kamil Konieczny Górnik Radlin

Miejsce 3-Dominik Teklak/Kacper Wozniak AZS 2020 Częstochowa

Miejsce 4- Jakub Besz/Patryk Polak Rafako Racibórz

W kategorii Juniorów:

Miejsce 1- Maciej Krysiak/ Szymon Bereza AZS 2020 Częstochowa

Miejsce 2- Jakub Kasprzyk/ Jakub Bugajski Górnik Radlin

Miejsce 3-Andrzej Ferdyan/Dawid Szafranek Górnik Radlin

Miejsce 4- Piotr Nowak/ Piotr Piwowarczyk MKS MOS Płomień Sosnowiec

Do Finału Mistrzostw Polski w kategorii młodzików awans uzyskały 2 pary, w kategorii kadetów 4 pary, a wśród juniorów 2 pary. Niestety w żadnym z turniejów finałowych nie udało się zdobyć naszym parom medalu. Najbliżej byli juniorzy Maciej Krysiak/ Szymon Bereza AZS 2020 Częstochowa, którzy zajęli 4 miejsce.

ROZGRYWKI MŁODZIEŻOWE DZIEWCZĄT

W tegorocznym, organizowanym przez Wydział Siatkówki Plażowej ŚZPS w Katowicach sezonie rozgrywkowym w kategorii dziewcząt uczestniczyło w sumie 146 par, dla których wspólnie z klubami i ośrodkami sportowo – rekreacyjnymi zorganizowaliśmy 10 turniejów eliminacyjnych i trzy turnieje finałowe.

W kategorii młodziczek, Wydział po dokonaniu analizy siły poszczególnych par zorganizował cztery turnieje eliminacyjne: w Mysłowicach, gdzie wystąpiło o prawo gry w turnieju finałowym 14 par reprezentujących barwy jednego klubu, w Skoczowie, gdzie o prawo gry w finałach ubiegało się 13 par i były to pary reprezentujące barwy 5 klubów, w Katowicach – Szopienicach, gdzie o prawo gry w finałach walczyło 14 par reprezentujących barwy 3 klubów oraz w Gostyniu, gdzie spotkało się 13 par reprezentujących 5 klubów. Turniej finałowy mistrzostw Śląska Młodziczek rozegrano w Skoczowie i był to turniej jednodniowy rozegrany systemem brazylijskim na 12 par. W sumie w kategorii młodziczek wystąpiło 54 pary, które reprezentowane były przez 14 klubów.

W kategorii kadetek, najbardziej licznej w tym roku kategorii zorganizowaliśmy również cztery turnieje eliminacyjne. Gospodarzem tych turniejów były : Skoczów, w którym spotkało się o prawo gry w turnieju finałowym 12 par reprezentujących4kluby,Pszczyna, gdzie o prawo gry w finale ubiegało się 17 par i były to pary reprezentujące barwy pięciu klubów, Katowice – Szopienice, gdzie o prawo gry w turnieju finałowym walczyło 16 par reprezentujących barwy 7 klubów, oraz Katowice – Kostuchna, gdzie wystąpiło 16 par reprezentujących barwy 5 klubów. Turniej finałowy mistrzostw Śląska Kadetek rozegrano w Pszczynie i był to również turniej jednodniowy rozegrany systemem brazylijskim na 12 par. W sumie w kategorii kadetek wystąpiło 61 par, które reprezentowane były przez 21 kluby.

W kategorii juniorek zorganizowaliśmy dwa turnieje eliminacyjne, jeden w Sosnowcu, gdzie o prawo gry w turnieju finałowym ubiegało się 22 pary reprezentujące 9 klubów, oraz drugi w Katowicach – Szopienicach, gdzie wystąpiło 19 par reprezentujących barwy 8 klubów. Finałowy turniej juniorek rozegrano w Katowicach – Kostuchnie i ponieważ jak turnieje młodziczek i kadetek został rozegrany systemem brazylijskim na 12 par – trwał przez to jeden dzień. W sumie w kategorii juniorek 17 klubów zgłosiło do rywalizacji 31 par.

Podsumowując tegoroczny młodzieżowy sezon plażowy trzeba podkreślić, że porównując ilość par dziewcząt i ilość klubów biorących udział w turniejach o Mistrzostwo Śląska widać lekką tendencje wzrostową w porównaniu do roku ubiegłego. Jeśli chodzi o ocenę poziomu sportowego to tu również można zaobserwować lekką tendencje wzrostową tzn. zdobyliśmy co prawda, tak jak w roku ubiegłym tylko jeden medal Mistrzostw Polski tym razem srebrny w kategorii kadetek i zdobyła go para reprezentująca klub UKS Źródełko Katowice Ciesielska Natalia/Cholewa Martyna ), jednak mieliśmy w tegorocznych finałach Mistrzostwa Polski więcej par i dzięki temu zdobyliśmy więcej punktów w klasyfikacji końcowej województw. Startując w Mistrzostwach Polski w poszczególnych kategoriach odnieśliśmy następujące wyniki : w kategorii młodziczek – para UKS Trójka Mikołów zajęła IX miejsce, w kategorii kadetek, jak wspomniałem wcześniej para z UKS Źródełko Katowice zajęła II miejsce, IV i IX miejsce zajęły pary reprezentujące MUKS S.A Dąbrowa Górnicza oraz w kategorii juniorek para UKS Mikrus Katowice zdobyła VII miejsce, a pary MKS Zorza Wodzisław i UKS Źródełko Katowice zajęły ex aequo IX miejsce. Jeśli mówimy już o sukcesach sportowych śląskich par plażowych to trzeba wspomnieć również o srebrnym medalu Mistrzostw Świata Szkół w siatkówce plażowej, który zdobyły dziewczęta z katowickiego Gimnazjum nr 13, które to wicemistrzostwo świata w dalekiej Polinezji Francuskiej wywalczyła w składzie : Ciesielska Natalia, Cholewa Martyna i Człowiek Zosia.

ROZGRYWKI SENIORSKIE W RAMACH OTWARTYCH MISTRZOSTW ŚLĄSKA

  • Drugi rok współpracy z Gminami, MOSiR-ami , klubami sportowymi województwa śląskiego przy organizacji cyklu turniejów w ramach Otwartych Mistrzostw Śląska w kategorii kobiet, mężczyzn i mikstów,
  • w sumie 29 turniejów (13 męskich, 11 mikstów, 5 damskich) w 17-stu miejscowościach województwa śląskiego,
  • wspólna i spójna szata graficzna wszystkich plakatów przygotowywanych dla organizatorów turniejów, system rejestracji na turnieje – beach.szps.pl
  • ponad 350 uczestników cyklu (w tym zawodnicy i zawodniczki najwyższych szczebli rozgrywkowych w Polsce – Plus i Orlen Liga, I i II liga),
  • rozgrywki rozpoczęły się końcem maja i trwały do połowy sierpnia (każdy weekend z Otwartymi Mistrzostwami Śląska – turnieje w sobotę i niedzielę),
  • każdy turniej miał przewidzianą pulę nagród (minimalna to 500 zł, były turnieje z pulą powyżej 1500 zł), finał rozgrywek to pula 2000 zł dla turnieju męskiego i mikstów i 1000 zł w turnieju kobiet.
  • zawodnicy zbierali punkty do rankingu za każde zawody (system beach.szps.pl), a cykl kończył się dwudniowym Turniejem Finałowym dla ośmiu najlepszych par rankingu w każdej kategorii – 19-20 sierpnia w Koszęcinie (pow. lubliniecki) – łączna pula nagród finansowych wielkiego finału – 5000 zł ufundowana przez Gminę Koszęcin.
  • Zachęcamy do udziału zespoły młodzieżowe (juniorzy, juniorki) – świetna forma sprawdzenia swoich umiejętności w rywalizacji z parami seniorskimi (dobry przykład juniorek MKS Zorza Wodzisław Śląski – regularnie uczestniczyły w rozgrywkach damskich i mikstów)
  • Zapraszamy w sezonie 2018 – prośba do Wydziału Marketingu celem przygotowania oferty sponsorskiej.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
-->